שאלה האם זה טוב להתאמן לקנות דיסקים RAID בנפרד לעומת בתפזורת?


זה אולי נשמע כמו שאלה מוזרה, אבל זה יצר קצת דיון נמרץ עם כמה מעמיתי. שקול בינוני בגודל RAID מערך בהיקף של משהו כמו שמונה או שתים עשרה דיסקים. כאשר קונים את אצווה הראשונית של דיסקים, או לקנות תחליפים כדי להגדיל את המערך או לרענן את החומרה, ישנן שתי גישות רחב אחד יכול לקחת:

 1. קנה את כל הכוננים בסדר אחד מספק אחד, וקבל תיבה אחת גדולה המכילה את כל הדיסקים.
 2. הזמנת דיסק אחד מכל מגוון של ספקים, ו / או להפיץ (במשך מספר ימים או שבועות) מספר הזמנות של דיסק אחד ליחידה.

יש איזו קרקע באמצע, כמובן, אבל אלה הם המיינדסטים העיקריים מנוגדים. אני באמת סקרן באמת איזו גישה היא הגיונית יותר במונחים של הפחתת הסיכון של כישלון קטסטרופלי של המערך. (הבה נגדיר כי "25% מהדיסקים נכשלים בתוך חלון זמן השווה לכמה זמן נדרש כדי לשדר את המערך פעם.") ההיגיון הוא, אם כל הדיסקים הגיעו מאותו מקום, ייתכן שלכולם יש את אותו הדבר פגמים הבסיסית מחכה להכות. באותו timebomb עם הספירה לאחור הראשונית באותו על השעון, אם תרצו.

אספתי כמה יתרונות וחסרונות נפוצים יותר עבור כל גישה, אבל כמה מהם מרגישים כמו השערות ואינסטינקט אינסטינקט במקום נתונים מבוססי ראיות.

קנה הכל בבת אחת, מקצוענים

 • פחות זמן בילה במחקר / הזמנת שלב.
 • מזעור עלות המשלוח אם הספק גובה עבורו.
 • הדיסקים הם די הרבה מובטחת יש את אותה גירסת קושחה ואת "quirks" אותו מאפיינים מבצעיים שלהם (טמפרטורה, רטט, וכו ')
 • מחיר עליית / מלאי מחסור סביר דוכן הפרויקט באמצע הדרך.
 • כל הדיסק הבא הוא על היד ברגע זה נדרש להיות מותקן.
 • מספרים סידוריים ידועים מראש, דיסקים ניתן להתקין את המתחם על מנת להגדיל את המספר הסידורי. נראה מטורף מדי, אבל כמה אנשים נראה ערך זה. (אני מניח ממשק הניהול שלהם ממיין את הדיסקים על ידי מספר סידורי במקום סדר יציאת חומרה ...?)

קנה הכל בבת אחת, חסרונות

 • כל הדיסקים (כנראה) באו מאותו מפעל, שנעשה בו זמנית, מאותם חומרים. הם היו מאוחסנים באותה סביבה, וכפופים לאותו ניצול לרעה פוטנציאלי במהלך המעבר. כל פגם או נזק קיים אחד צפוי להיות נוכח בכל.
 • אם הכוננים מוחלפים אחד בכל פעם לתוך מערך קיים וכל דיסק חדש צריך להיות resilvered בנפרד, זה יכול להיות שבועות לפני הדיסק האחרון מן הסדר מותקן וגילה להיות פגום. ייתכן שחלון ההחזרה / החלפה אצל הספק יפוג במהלך תקופה זו.
 • לא ניתן לנצל את הפחתות מחיר הקרוב לעתיד שעלולות להתרחש במהלך הפרויקט.

קנה בנפרד, מקצוענים

 • אם דיסק אחד נכשל, זה מניות מעט מאוד ייצור / היסטוריה המעבר עם כל הדיסקים האחרים. אם הכישלון נגרם על ידי משהו בייצור או במעבר, הסיבה שורש סביר להניח שלא התרחשו בדיסק אחר.
 • אם הדיסק מת עם הגעתו או נכשל במהלך השעות הראשונות של השימוש, זה יהיה מזוהה זמן קצר לאחר המשלוח מגיע תהליך ההחזרה עשוי ללכת בצורה חלקה יותר.

קנה בנפרד, חסרונות

 • לוקח כמות משמעותית של זמן כדי למצוא מספיק ספקים עם מחירים סבירים. מעקב אחר הזמנות, כשל באספקה, מחיקת פריטים פגומים ובעיות אחרות עשויות להימשך זמן רב.
 • עלויות משלוח גבוהות יותר.
 • קיימת אפשרות ממשית מאוד כי דיסק חדש יידרש אבל אף אחד לא יהיה על יד, stalling את הפרויקט.
 • יתרון מדומה. ללא קשר לספק או תאריך שנרכשו, כל הדיסקים הגיעו מאותו מקום והם באמת אותו הדבר. פגמי ייצור היו מזוהים על ידי בקרת איכות ודיסקים לא תקינים לא היו נמכרים. נזק המשלוח צריך להיות כל כך בולט (וברור לעין בלתי מזוינת) כי פגום כוננים יהיה ברור עם פריקה.

אם אנחנו הולכים פשוט על ידי ספירת נקודות, "לקנות בכמויות גדולות" זוכה די ברור. אבל חלק מהמקצוענים חלשים, וחלק מהחסרונות חזקים. רבים של נקודות כדור פשוט המדינה ההפוך ההגיוני של כמה אחרים. חלק מהדברים האלה עשויים להיות אמונה טפלה. אבל אם אמונה טפלה עושה עבודה טובה יותר בשמירה על שלמות המערך, אני מניח שהייתי מוכן ללכת עם זה.

איזו קבוצה היא הגיונית ביותר כאן?

עדכון: יש לי נתונים רלוונטיים לדיון זה. המערך האחרון שבניתי אישית (לפני כארבע שנים) היה שמונה דיסקים. הזמנתי מרוכש אחד, אבל פיצול את הרכישה לשני צווים של ארבעה דיסקים כל אחד, כחודש בנפרד. דיסק אחד במערך נכשל בשעות הראשונות של הריצה. זה היה מן האצווה הראשונה, וחלון החזרה לסדר זה נסגר בזמן שנדרש לסובב את הכול.

ארבע שנים מאוחר יותר, שבע הדיסקים המקוריים בתוספת החלפת אחד הם עדיין פועל ללא שגיאות. (לדפוק על עץ.)


94
2017-08-23 16:01
+1 ממני לשאלה, כי אני כבר רוצה לדעת את זה במשך זמן מה עצמי. יש לי בהחלט לראות את התופעה של שרתים גדולים HDDs שרתים כל מגיע בסופו של עקומת האמבטיה סביב באותו זמן, אבל לעתים קרובות מספר ספקים מאושרים עבור שרתים כאלה הוא די קטן, ולכן "לקנות lotsa מקומות" הגישה היא די קשה. אני מצפה לראות תשובות נתונים אמיתיים בהם. - MadHatter
Re. העדכון שלך: זוהי נקודת נתונים אחת. חזור על זה במשך אלפי דיסקים כדי לקבל ערך שימושי. זה קשה לעשות, במיוחד עם מחזורי המוצר קצרים של דיסקים, וכתוצאה מכך מחסור בנתונים מסוג זה. - Sven♦
נדמה לי שאני זוכר שהסכמתי במטה כמה זמן אחורה התרגול הטוב ביותר השאלות היו על הנושא, בתנאי שהם לא רק ליצור חבורה של אנקדטה. אני מקווה שלשאלה הזאת יכולות להיות כמה תשובות גדולות, ואני חושב שאנחנו צריכים לתת לה הזדמנות. - MadHatter
@ תודה תודה, אתה ג 'ין; הנה תקווה. ולכל תשובה פוטנציאלית: נתונים, לא אנקדוטות, בבקשה. - MadHatter
אני מנהל הרבה מכונות בפשיטות. כל הדיסקים נכשלים בסופו של דבר אז יש רק מספיק spares על היד כי אתה יכול להחליף אותם בהודעה המוקדמת, סביר prefail ולא מחכה נכשל מלא. - Criggie


תשובות:


בפועל, אנשים שקונים מיצרני הארגון (HPE, Dell וכו ') אל תדאג לגבי זה.

כוננים שמקורם על ידי ספקים אלה כבר מפוזרים על פני מספר יצרנים תחת אותו מספר חלק.

דיסק HP תחת מק"ט מסוים עשוי להיות HGST או סיגייט או ווסטרן דיגיטל.

אותו מספר חלק של HP, וריאציה על היצרן, מספר רב וקושחה enter image description here

אתה לא צריך לנסות להערים / להערים על ההסתברות של כישלון אצווה, אם כי. אתם מוזמנים לנסות אם זה נותן שקט נפשי, אבל זה אולי לא שווה את המאמץ.

שיטות עבודה טובות כמו אשכולות, שכפול וגיבויים מוצקים הן ההגנה האמיתית על כשלים באצווה. הוסף חוסך חם וקרי. מעקב אחר המערכות שלך מקרוב. נצל את היתרונות של מערכות קבצים חכמות כמו ZFS :)

וזכור, כשלים בכונן הקשיח הם לא תמיד מכני ...


56
2017-08-23 16:29היבט האחסון / המשלוח עדיין פועל. אם מישהו במחסן HP או FedEx מטיל קופסה מלאה בדיסקים, הדבר עלול להשפיע על אצוות ההתקנים כולה. - smitelli
@smitelli אוקיי. גיבויים, RAID, שכפול, DR, חוסך. הסבירות של כל הכוננים שלך נכשל בבת אחת הוא קטן מספיק, כי זה לא בעיה כי רוב צריך להתכונן המפגש. - ewwhite
משהו כדי להיות מודע, קניתי 5 הצרכן כיתה כונני ארכיון עבור SW RAID תיבת בסדר אחד מתוך אמזון. הראשון נכשל לאחר 48 חודשים. השני, 53 חודשים. השלישי והרביעי נכשלו תוך שבועיים בשבוע 55, והאחרון נכשל ב -57 חודשים. למרבה המזל הייתי משתמש יתירות 3-way אבל עדיין ... לא משהו שציפיתי. אני לא יודע אם הסידורים היו רציפים, אבל הכוננים עצמם היו זהים במהותם. - MooseBoys
@ewwhite כן, אבל אם אתה מזמין 10 של אותו SKU אחד ללכת הם פחות סיכוי להיות מספקים מרובים מאשר אם אתה מזמין אותם 1 לחודש. זאת הנקודה שאני עושה. - Kaithar
תשובה זו נראה קצת דעתני ולא נראה לתת כל טיעון מדוע זה יכול להיות נכון ... דיברת עם כל האנשים ההזמנה על ידי Dell? מה זה "חכם" על כישלון אצווה outsmart? האם זה באמת טוב שאנשים עושים מה שאתה מניח שהם עושים? - AnoE


בהתייחסות לתשובה מלפעול, חלק מהמנהלים מסודרים בסדר. אני לעולם לא, אני, להזמין כוננים על בסיס אישי, אבל אופס רגיל במקום האחרון עבדתי כזה יכולת היה להזמין כוננים בקבוצות. עבור מכונה שתים עשרה כונן, SOP הכתיב כי הכוננים לפצל לשלוש קבוצות, נותן למכונה פרופיל יתירות שלוש שכבות.

עם זאת, אחרים תלבושות קטנות שיש לי התייעץ ב יש לעקוב אחר פרוטוקולים שונים, חלקם לא מודאג עם אצווה, ואחרים מפצלים קבוצות לתוך שניים או ארבעה מערכים. התשובה הקצרה היא לעשות מה מרגיש מתאים לרמה של שירות אתה צריך להשיג.

הערה צדדית: המקום האחרון שעבדתי בו היה בהחלט לעשות את הדבר הנכון. מכונת האחסון של האפליקציות החליטה להיכשל על אצווה שלמה של כוננים, וגילינו שלכל אצווה זו יש את אותה תקלה. אם לא היינו עוקבים אחר פרוטוקול אצווה, היינו סובלים מאובדן נתונים קטסטרופלי.


43
2017-08-23 17:44ללא שם: הייתי שוקל להפוך את זה בצד הערה לפני! - Oddthinking


תשובה כנה ממישהו שבילה הרבה זמן להתמודד עם מערכי פשיטה למות כוננים קשיחים: אין לך את כל הכוננים שלך מאותו אצווה אם אתה יכול למנוע את זה.

הניסיון שלי חל רק על ספינינג דיסקים, SSDs יש בעיות משלהם ואת היתרונות שיש לקחת בחשבון בעת ​​הזמנת בתפזורת.

בדיוק את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הדברים תלוי בעיקר על כמה גדול המערך אתה עובד עם, אם אתה עובד עם משהו כמו 6 מערכי כונן עם יתירות 2 כונן אתה יכול כנראה בבטחה לקנות כוננים דומים של 3 יצרנים לפצל את המערך כמו זה.

אם אתה משתמש בכונן מוזר או שאתה עובד עם מערכים כי לא ניתן לחלק בקלות את זה כמו שאתה יכול לנסות גישות אחרות כמו לקנות את אותו כונן של ספקים שונים, או אם אתה קונה בכמויות גדולות אתה יכול להסתכל דרך ולנסות להפריד בין הכוננים מבוסס על הסבירות להיות מיוצרים יחד.

אם אתה מפעיל מערך מספיק קטן עם הזכות הבסיסית טק זה עשוי אפילו להיות שווה את הזמן שלך לבנות את זה בהדרגה מן אספקה ​​הדיסק הטרוגנית. התחל עם מספר מינימלי של כוננים אתה יכול לברוח עם לקנות את אספקת הבא חודש או שניים מאוחר יותר, או כאשר אתה ממלא את המערכת. זה גם מאפשר לך להרגיש עבור כל הבעיות שיש אולי עם הדגמים שבחרתם.

הסיבה מאחורי עצה זו היא שילוב של שני quirks של כוננים.

 1. MTBF הוא שבור להפליא כאשר יש לך הרבה כוננים עם מקורות דומים. בסטטיסטיקה היינו קוראים לזה הטיה הדגימה, בגלל הדמיון הדגימות שלך את ההשפעות הממוצעים נוטים להיות פחות שימושי. אם יש פגם עם אצווה או אפילו עם העיצוב עצמו, וזה קורה לעתים קרובות יותר ממה שאתה חושב, אז כוננים מאותו אצווה תיכשל מוקדם יותר מאשר MTBF היה מציע.

  אם הכוננים מפוזרים, אתה יכול לקבל [50%, 90%, 120%, 200%] של MTBF, אבל אם כל הכוננים מגיעים אצווה של 50% יש לך בלגן על הידיים.

 2. מערך RAID reassembly הורג דיסקים. לא ממש. אם אתה מקבל כשל בכונן ואת מערך rebuilds, זה הולך לשים עומס נוסף על כוננים אחרים בזמן שהוא סורק את הנתונים מהם. אם יש לך כונן קרוב לכישלון לבנות מחדש עשוי בהחלט להוציא את זה, או שזה כבר יכול להיות מיקום כישלון כי אתה פשוט לא היו מודעים כי סעיף זה לא היה לקרוא לאחרונה.

  אם יש לך הרבה כוננים מאותו אצווה, הסיכויים של סוג זה של כישלון אשד מתרחשים הרבה יותר גבוה מאשר הסיכויים אם הם שונים. אתה יכול לצמצם את זה על ידי בעל סריקה סריקה קבוע, scrubs, resilvering, מה בפועל המומלץ הוא סוג של מערך אתה משתמש, אבל החיסרון לזה הוא שזה ישפיע על הביצועים והוא יכול לקחת שעות כדי להשלים.

עבור כמה ההקשר על איך בפראות את תוחלת החיים של כוננים משתנה, Backblaze לעשות כונן קבוע כישלון הדו"ח ... אני לא מזוהה עם החברה בכל דרך שהיא, אבל הם צריכים לדעת מה הם מדברים על אמינות הכונן . דוגמה לכך היא https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-rates-q1-2017/ ... קבוצה המדגם שלך יהיה כנראה קטן יותר, כך נתונים outlying יכול לבלגן את החוויה שלך, זה עדיין התייחסות טובה.


38
2017-08-23 20:52זה צריך להיות התשובה acceoted. הפשיטה עם דומה (באים מאותה קושחה / אצווה, או קנה יחד ו misishandled בשלב מסוים) דיסקים יש סיכון גבוה הרבה יותר של כישלון קטסטרופלי - Olivier Dulac
@ OlivierDulac ואם הדיסק יש כישלון עיצוב קטסטרופלי גם אתה מקבל חיים כואבים באמת. 300GB / 600GB / 900GB 2.5 "WD Raptor סדרת כוננים יש / היה שיעור הכישלון כי יש לחוות כדי להאמין. - Kaithar
הפניה Backblaze ... מעולה. - O. Jones


הייתי צריך לשקול את הבעיה עבור לקוח לפני כמה שנים. יש לי שילוב של ניסיון מעשי ומחקר כדי לגבות את ההמלצה כדי multisource.

הגדרת בצד היתרונות והחסרונות שלך לרגע, כמו גם התשובה המצוינת של ewwhite, זהירות עולה כי אם אתה קונה את הכוננים עצמך, אתה multisource אותם. מבט מהיר על הדיון בויקיפדיה על חולשות RAID מצביע על שני התייחסויות מעניינות.

ההתייחסות הראשונה היא נייר ACM RAID: ביצועים גבוהים, אחסון משני אמין (חן, לי, גיבסון, כץ ו Patterson.AmM Computing Survys 26: 145-185). בסעיף 3.4.4 מציינים המחברים כי כשלים בחומרה אינם תמיד אירועים בלתי תלויים מבחינה סטטיסטית, ומספקים את הסיבות לכך. באותו זמן אני כותב את התשובה הזו, העיתון זמין באינטרנט; עמ '19-22 דנים אמינות (http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/summary?doi=10.1.1.41.3889).

ההתייחסות השנייה היא כשלים בדיסק בעולם האמיתי: מה זה MTTF של 1,000,000 שעות אומר לך? (Schroeder, Gibson, 5) כנס USENIX על טכנולוגיות קבצים ואחסון.) המחברים מציגים נתונים סטטיסטיים כדי לגבות את הטענה כי כישלונות כונן עשוי להיות מקובצים בזמן בקצב גבוה מהצפוי לאירועים עצמאיים. באותה עת אני כותב את התשובה הזו, זה נייר זמין גם באינטרנט (https://www.usenix.org/legacy/events/fast07/tech/schroeder/schroeder_html/index.html).

Dell המליצה במפורש נגד RAID 5 בחזרה בשנת 2012 בשל כשלים בדיסק מתואם בסביבות דיסק גדולות; RAID 6 צפוי להיות בלתי מהימן מסיבות דומות סביב 2019 (מאמר ZDNet שכותרתו "מדוע-פשיטה-6-מפסיק-עבודה-2019": http://www.zdnet.com/article/why-raid-6-stops-working-in-2019/). בעוד מרכיב מפתח של שני אלה הוא גודל הדיסק ולבנות מחדש, גודל כונן קטן יותר - היה מומלץ כממתן עבור RAID 5 בעיה.

אז כן, multisource הכוננים אם אתה יכול; אם אתה קונה מיצרן הארגון כמתואר ב התשובה של ewwhite זה עשוי לקרות לך בשקיפות. עם זאת ... הלקוח שלי קנה 16 2TB כוננים מיצרן הארגון. הם פשוט קרה מאותו יצרן ו נראה כי מיוצרים בו זמנית. שני הכוננים נכשלו בתוך שבועיים של קביעת המערכים RAID01. אז לבדוק את הכוננים כאשר אתה מקבל אותם. (אתה כבר לבדוק אותם בכל מקרה, נכון?)


9
2017-08-25 20:29אני באמת לא מבין את הטיעון עבור RAID6 הולך בשל קיבולת אחסון מגדילה. כל מערך RAID תלוי בתחזוקה טובה לתפקד כראוי. יש לנו מערכים גדולים מאוד הפועלים RAID6 ומעולם לא נתקלנו ב- URE במהלך בנייה מחדש שגרמה לאובדן נתונים. פשוט לעשות בדיקות נפח מתוזמנות, כמו כל MFG ממליץ ואתה תהיה בסדר. - Brian D.


חסרון פוטנציאלי נוסף להזמנת כוננים בנפרד הוא אריזה וטיפול.

כוננים קשיחים כמעט אף פעם לא מסופקים באריזה הקמעונאית. אם אתה קונה אותם אחד בכל פעם הם כמעט בוודאות להיות repacked על ידי המוכר. מצאתי את זה מחדש על ידי משתנה מאוד. לפעמים אתה מקבל תיבת נחמד עם הרבה ריפוד אבל פעמים אחרות אתה בקושי כל ריפוד בכלל.

קופסה קטנה יותר היא גם פגיעה יותר להיות זרקו על ידי נושאות ללא נזק חיצוני ברור.


4
2017-08-23 20:44

אם אתה מנסה לצמצם את "רע אצווה" תרחיש, כלומר כל כונן של אצווה לרכוש מסוים יכול / תיכשל ליד באותו זמן, חשוב גם לשקול את הגודל של המערך, ואת רמת RAID בשימוש.

אם אתה מחשיב לעשות הזמנות מרובות, אין תקן סטנדרטי ישים על פני הלוח. אנשים ממליצים 2 - 4 שכבות הרכש צריך לשאול את עצמם, אם אחד הכיתה כולה של כוננים להיכשל, יהיה המערך עדיין באינטרנט? אז עבור יתירות רמות RAID כמו 1/5/10/50 היית צריך לקנות כוננים 1 בכל פעם. עבור RAID6 אתה יכול לרכוש 2 בכל פעם.

אני ממליץ ללא קשר לאופן שבו אתה רוכש את הכוננים שאתה גיבוי קבוע ולרכוש מספיק חם חוסך / קר עבור גודל המערך שלך ואת סוג RAID.


2
2017-08-28 19:01

אני תמיד קונה בשימוש / בתפזורת. אני עוקב אחר המסלול כמעט תמיד אותו דגם מכשיר, והשימוש בו לפחות מקטין את החשש מפני "אצווה גרועה". יש כל כך הרבה חומרה אש למכירה ברחבי האינטרנט כי יש לי קשה להצדיק קניית כוננים חדשים (או כל דבר אחר לצורך העניין), אלא אם כן זה עבור חומרה קריטית המשימה (וכל החומרה גיבוי שלנו עדיין לשפץ!)

Map קרק you תמחור מקוון תחרותי ואת המבול ללא הרף של חומרה מן הסביבות העסקיות משתנה זה לוקח כמעט שום מאמץ כדי לקבל 50-80% הנחה קמעונאית עבור סביבת עבודה מושך.

Map קרק you מחיר מחיר נמוך משחרר את התקציב לרכישת יתר ולשמור על מלאי גב מוצק של החלפת חומרה.

Map קרק you יחסי המוכר יש לי קומץ המוכרים באינטרנט אשר אני מקבל הנחות קטנות הנחה הנחה כבר גדול עבור refurb / חומרה בשימוש. לא בדרך כלל הולך לקבל את זה עם Monoprice אלא אם אתה קונה בכמות עצומה או שיש צד"ל איתם. כמו כן, במיוחד עם כוננים קשיחים, רק לוודא שאתה בודק אותם ישירות את התיבה. מעולם לא הייתה לי בעיה עם המוכר לא החזר או החלפת חומרה DOA (אלא אם כן זה היה תרמית לא הצלחתי לתפוס).

-CON: אחריות, סוגיות הלגיטימיות האחריות מבוססת על תאריך הייצור של המכשיר, אתה גם תצטרך לשמור על המשמר של הוקסטרנים באינטרנט מנסה למכור לך מחדש המותגים, שיבוטים, וכו '

-CON: בדיקה צריך גורם overhead של בדיקות. בכל מקרה, אתה צריך לבדוק חומרה טריים גם כך לא בטוח אם זה חל.

-CON: תוחלת חיים קשה לשפוט; מעט יותר רגישים לכישלונות בדיסק.

הערה: אם זה לקוח לבנות והם לא בקשה מפורשת refurb / בשימוש, תמיד על ידי מבריק / חדש!


2
2017-09-01 06:17לגמרי. אני קונה הרבה מחוץ לחכירה ו remanufactured HP דיסקים כי: זול. כמו כן, אחריות שרת HP נוטה לכסות את כל מה בפנים את המארז, כל עוד זה חלק חוקי, זה טוב. - ewwhite


ניתן להשיג אמינות רבה יותר באמצעות כוננים קשיחים שמגיעים מקבוצות שונות ויצרנים אידיאליים. אחרת הם עלולים להיכשל קרוב מדי בזמן. התשובה המעולה של @ Elidorus מסביר את זה מספיק.

כמובן, זה לא משנה מי דשדוש הכוננים. אם ספק שלך מאשר כי הוא עושה את זה בשבילך כבר, אין צורך לדאוג. עם זאת, זה נראה לא הגיוני לעשות קצת משפטית על ספק אולי אפילו שונים ולסיים מישהו עושה בשבילך אם אתה לא נאמר ישירות. ספקי בדרך כלל לא עצלן לפרסם אמצעים שונים שהם נוקטים כדי להגביר את האמינות של הכוננים.


1
2017-08-28 14:18